Uyumadan Önce Okunması Gereken Dua ve Zikirler

Faruk

Harbi Üye
Forum Üyesi
Allah Resulü (Sallallahû Aleyhi ve Sellem)'in dua ve zikirlerle çokça meşgul olduğunu biliyoruz. Zira O'nun Sallallahû Aleyhi ve Sellem, "Ey iman edenler, Allah'ı çokça zikredin! O'nu sabah akşam tesbih edin." (Ahzab, 41-42) emrine uymaması düşünülemez. Bu sebeple bütün gününü zikirle geçtiğini Hz. Aişe Radıyallahû Anha validemiz şöyle dile getirmiştir: "Rasulullah Sallallahû Aleyhi ve Sellem, her halinde Yüce Allah'ı zikrederdi." [Buhâri, Ezan 19]Zikrin yanı sıra Peygamberimiz (Sallallahû Aleyhi ve Sellem)'in gün içinde yaptığı hemen her işinde bir vardır. şu hadis-i şeriflerde müminlerin yatarken/uyumadan hemen önce zikirsiz ve duasız uyumamalarına dair bir tavsiye ile de karşılaşırız.
Ebu Hüreyre Radıyallahû Anh' tan rivayet edildiğine göre Rasulullah (Sallallahû Aleyhi ve Sellem) şöyle buyurmuştur: "Kim bir mecliste oturur, oradan Yüce Allah'ı zikretmeden kalkarsa, Allah'a karşı eksik bir iş yapmış olur. Yine bir kimse yatağa yatar da orada Allah'ı zikretmezse yine Allah'a karşı eksik bir iş yapmış olur."
[Ebu Davud, Edep, 25]
Bizden, uyumadan önce Rabbimizi zikretmemizi, O'na duayla yönelmemizi isteyen Rasulullah (Sallallahû Aleyhi ve Sellem) Efendimiz' in uyumak için yatağına uzandığında yaptığı dua ve zikirlerden bir kısmı şunlardır. (Sünnetteki bu dua ve zikirleri ezberleyip onlarla amel etmeye gayret edersek, her gecemiz Sünnet' e uygun dua ve zikirlerle süslenmiş olur.)
  • Rasulullah (Sallallahû Aleyhi ve Sellem) Yatağına girince şu duayı okurdu:"Bismikellâhümme emûtü ve Ahyâ""Allah'ım! Senin adınla ölür ve senin adınla hayat bulurum."
    [Buhâri, 6324; Müslim, 2083]
  • Mü'minlerin Annesi Hafsa Radıyallahû Anha' dan rivayet edildiğine göre Rasulullah (Sallallahû Aleyhi ve Sellem) uyumadan önce sağ elini yanağının altına koyar ve şu duayı okurdu:"Allahümme gınî azâbeke yevme teb'asü ibâdek" "Allah'ım, kullarını dirilttiğin gün beni azabından koru."
    [Ebu Davud, 5045; Tirmizi, 3391]
  • Hazreti Fatıma Radıyallahû Anha elinde bir değirmenle Rasulullah Sallallahû Aleyhi ve Sellem' e gelerek şikayette bulundu ve bir hizmetçi istedi. Bunun üzerine Rasulullah Sallallahû Aleyhi ve Sellem ona ve Hz. Ali Radıyallahû Anh' ya buyurdu ki: "Sizi, istediğinizden daha hayırlı bir şeye sevk edeyim mi? Yatağınıza girdiğiniz zaman Linkler ziyaretçilere gizlenmiştir. Linkleri görebilmek için. otuz üç defa tahmid (Elhamdülillah), otuz üç defa tekbir (Allahu Ekber) getirin. Bu sizin için hizmetçiden daha hayırlıdır."Hz. Ali Radıyallahû Anh diyor ki: "Rasulullah Sallallahû Aleyhi ve Sellem' den duyduğum günden sonra bu tesbihi asla terk etmedim." Kendisine; "Sıffîn vakası gecesinde de mi terk etmedin?" diye sorulunca "Evet, Sıffîn gecesinde de bunu terk etmiş değilim." Buyurmuştur.
    [Buhâri,6318, Müslim, 2727,2728]
  • Hz. Aişe Radıyallahû Anha' dan şöyle rivayet edilmiştir: "Peygamber Sallallahû Aleyhi ve Sellem her gece, yatağına girdiğinde avuçlarını birleştirip, onlara üfleyerek içlerine İhlas, Felak ve Nas surelerini okur. Ellerini vücudunun gücü yeten yerlerine sürer; önce başına, yüzüne ve vücudunun ön kısmına sürerek başlar ve bunu üç defa tekrar ederdi."
    [Buhâri 5017, Müslim 2192]
  • Eslem kabilesinden bir sahabe rivayet etmiştir: "Rasulullah Sallallahû Aleyhi ve Sellem' in yanında oturuyordum. Ashaptan biri çıkageldi ve şöyle dedi:- Ey Allah'ın Resulü, bu gece bir haşerat tarafından ısırıldım. Acısıyla sabaha kadar uyuyamadım.Peygamber Sallallahû Aleyhi ve Sellem "Neydi o?" diye sorunca "Akrepti..." dedi. Rasulullah Sallallahû Aleyhi ve Sellem şöyle buyurdu:- Gecelediğin vakit Linkler ziyaretçilere gizlenmiştir. Linkleri görebilmek için. Ücretsiz "Eûzü bi-kelimâtillâhi't-tâmmâti min şerri mâ halâk""Yaratılanların şerrinden Allah'ın mükemmel kelimeleriyle O'na sığınırım."
    [Ebu Davud, 3898-3899; İbn Mâce, 3518]
  • Ebu Hüreyre Radıyallahû Anh' tan rivayet edilmiştir: "Rasulullah Sallallahû Aleyhi ve Sellem, Ramazan'da getirilen zekât mallarını korumam için beni görevlendirdi. Bir gün bir adam geldi, yiyeceklerden almaya başladı, sonunda tanımadığım bu adam bana şöyle dedi: "Yatağına yatarken Linkler ziyaretçilere gizlenmiştir. Linkleri görebilmek için. .'yi oku. Böylece Allah tarafından sürekli bir koruyucu seni gözetler, sabaha dek hiçbir şeytan sana yaklaşamaz." Bu olayı dinleyen Rasulullah Sallallahû Aleyhi ve Sellem Ebu Hüreyre Radıyallahû Anh' a: "Kendisi yalancı olduğu halde sana doğruyu söylemiş. O şeytandı!" Buyurdu.
    [Buhâri,2311]Başka bir hadiste Allah Resulü Sallallahû Aleyhi ve Sellem: "Yatağına uzanınca bunu (âyete'l-kürsi'yi) okuyanın üzerinde sabaha kadar Allah tarafından koruyucu bir melek bulunur. Ve şeytanı ona yaklaştırmaz." buyurmaktadır.
    [Buhâri, Fethul-Bâri, 4/487]
  • Bera b. Azib Radıyallahû Anh' tan rivayet edildiğine göre Hz. Peygamber Sallallahû Aleyhi ve Sellem şöyle buyurmuştur: "Yatmak istediğinde namaz abdesti gibi abdest al. Sonra sağ tarafına yat ve şöyle de;"Allahümme eslemtü nefsî ileyk ve veccehtü vechî ileyk ve tevvedtü emrî ileyk ve elce'tü zahrî ileyk, rağbeten ve rahbeten ileyk, lâ melcee velâ mencâ minke illâ ileyk. Allahümme âmentü bi-kitâbikellezî enzelte ve nebiyyikellezî erselte""Allah'ım Kendimi sana teslim ettim, Yüzümü sana çevirdim. İşimi sana havale ettim. (Rızanı) isteyerek ve (azabından) korkarak sırtımı sana dayadım. Senden başka sığınak ve senden başka kurtuluş yok. İndirdiğin kitaba ve gönderdiğin peygambere iman ettim."Eğer bunu okuduğun gece ölecek olursan Linkler ziyaretçilere gizlenmiştir. Linkleri görebilmek için. üzere ölmüş olursun. şayet sabaha erersen hayır bulursun.
    [Buhâri, Tevhid 34; Müslim, Zikr 56]
  • Nevfel el Eşcaî Radıyallahû Anh demiştir ki: "Rasulullah Sallallahû Aleyhi ve Sellem bana şöyle buyurdu: "Kâfirûn suresini oku. Sonra da uyu. Çünkü bu sure şirkten kurtulmak demektir."
    [Buhâri, Edebü-l Müfred, 245; Ebu Davud, 5055; Tirmizi, 3400]
Buraya kadar anlatılanlar Peygamber Efendimiz (Sallallahû Aleyhi ve Sellem)'in yattığı zaman okuduğu dua ve zikirlerin bir bölümüdür. İsteyenler diğer dua ve zikirleri araştırıp öğrenebilirler.

İçerik sağlayıcı "paylaşım" sitelerinden biri olan Harbimekan.Com Forum, Eğlence ve Güncel Paylaşım Platformu Adresimizde 5651 Sayılı Kanun’un 8. Maddesine ve T.C.K’nın 125. Maddesine göre TÜM ÜYELERİMİZ yaptıkları paylaşımlardan sorumludur. Harbimekan.Com sitesindeki konular yada mesajlar hakkında yapılacak tüm hukuksal Şikayetler için info@harbimekan.com yada iletişim sayfası üzerinden iletişime geçilmesi halinde ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde en geç 3 Gün (72 Saat) içerisinde Forum yönetimi olarak tarafımızdan gereken işlemler yapılacaktır.

Bu Site, Bilim ve Sağlık Haber Ajansı Üyesidir.

Yığıntı - 8kez - kaynak mağazam - Uğur Ağdaş