Bandırma Vapuru kaptanı İSMAİL HAKKI DURUSU

Emre Esmer

Harbi Üye
Forum Üyesi
Takım
Beşiktaş
ATATÜRK'ümüzü sağ salim Samsun'a ulaştıran Bandırma Vapuru kaptanı İSMAİL HAKKI DURUSU (1871-1940 )

15 MAYIS 1919 - Atatürk'ün, Bandırma vapuru kaptanı İsmail Hakkı (Durusu) Bey'i şişli'deki evine çağırarak hareket şekline dair bilgi alması.

Atatürk ve 18 silah arkadaşını Bandırma vapuruyla 3 günlük zor ve tehlikeli bir yolculuktan sonra Samsun'a götürmeyi başaran Kayserili kaptan İsmail Hakkı Durusu, Milli Mücadelenin ateşini yakan bu yolculuğu 'Paşa'yı Samsun'a götüren sabık Bandırma vapuru süvarisi: İsmail Hakkı Durusu' imzasıyla hatıratlarına şöyle yazdı:

"Atatürk, hareketimizden bir gün önce 15 Mayıs'ta beni Deniz İdaresinden, Harbiye Dairesine çağırttı. Sonra Ata'nın şişli'deki evinde buluşup, önderin verdiği bilgiler doğrultusunda, rotamızı çizdim.

Atatürk, 16 Mayıs'ta Samsun'a hareket edeceğimizi buyurdu. Atatürk gemiye kız kulesi açıklarında bindi. Zira, vapurumuz Sirkeci'de İngilizler tarafından sıkı kontrolden geçirildi. Boğazdan çıkarken müthiş bir fırtınayla karşılaştık. şiddeti fırtınaya rağmen yolumuza devam etmeye karar verdik.

Mahiyetindekiler, deniz tuttuğu için birer birer kamaralara girip yattılar. Atatürk ise, kıç taraftaki köşkte bir köşeye dayanmış oturmakta idi. ****net ve tefekkür içinde bulunuyordu. Son süratimiz olan 7 mil ile Karadeniz'in sert dalgaları arasında yolumuza devam ettik. Mustafa Kemal, Karadeniz'e açıldıktan sonra 'İtilaf Devletleri'nin zarar vermesinden uzak olmak için sahili takip eden rotada gidiniz, bir tehlike halinde gemiyi sahile oturtunuz' emrini verdi.17 Mayıs gece yarısı İnebolu'ya, 18 Mayıs öğle üzeri Sinop'a ulaştık.

Bin bir türlü müşkülat içinde 19 Mayıs şafak vakti Samsun'a vardık. Paşa ve mahiyetindekiler iskeleye çıktı. Sonrası malum. Ancak, bazı yazılarda geminin pusulasız ve pareketesiz (vapurun hızını ölçen alet) olduğuna dair bilgiler doğru değildir. Karadeniz'e de ilk kez açılmadım. 1891 yılında stajiyer kaptan olarak 'Kayseri'' isimli vapurda, daha sonraları pek çok gemide, 1915'de 'Doğan' vapurunda son olarak da 1 Mayıs 1919'da Bandırma Vapurunun süvari kaptanlığına atandım.''

bilgiler alıntıdır...