Hayalini gerçekleştirdi, kendi arabasını yaptı

Radyoloji

Forum Üyesi
Hayalini gerçekleştirdi, kendi arabasını yaptı

Mersin’de torna ustası genç 3 yıl boyunca mesaisi dışında çalışıp, haftalığından artırarak biriktirdiği 5 bin lira ile kendi arabasını yaptı.

Gs_S62d4ykCm-AeX8hSMGw.jpg

Mersin''in Erdemli ilçesinde yaşayan 22 yaşındaki torna ustası 3 yıl önce yapmaya başladığı aracını yürür hale getirdi.
ct-w0cRL2kSx13DEWG07jQ.jpg

12 yaşından bu yana sanayide çalışdığını söyleyen Topak, mesai dışı çalışarak yaptığı aracı için eski malzemeler kullandığını söyledi. Topak, "Jantlarını hurdacıdan aldım, motorunu çıkmacıdan aldım, direksiyon kutusunu tamirciden. Tasarımı olsun, süspansiyonu olsun hepsi bana ait. Tasarladım, resmettim, çizdim, ölçülendirdim. Yani onun için 3 yıl gibi uzun bir süreç oldu" dedi.
7oOQbaFA8EyKvEDr-_Nlqg.jpg

Arabasını trafiğe çıkacak seviyeye getirdiğini ama trafikte kullanmadığını dile getiren Topak, "Trafikte kullanamadığımız için mecbur böyle kapalı alanlarda kullanıyoruz. Bir araçta olması gereken her şey var. Fren sistemi mevcut, gaz, debriyaj, pedallar. Vitesi aynı araba vitesi gibi. Koltuk aynı, direksiyon aynı, manevra sistemi aynı" diye konuştu. Şimdi aracına kaporta yapmayı düşündüğünü söyleyen Topak, "Boyasını yapacağım, ışık sistemini yapacağım. Yani önlere ışık arkaya stop. Ufaktan bir ses sistemi de koymak istiyorum" dedi.
gui1UZlFck24v7zSKvwx1A.jpg

Doğru motoru bulmak için bir yıl beklediğini, bu sırada da geri kalan işlemlerini tamamladığını anlatan Topak, şunları kaydetti: "Motor sistemini bulmak için bir sene bekledim, bulamadım. Bu sebeple araba bir sene yattı. O bir senede geri kalan işlerini hallettim, yürür hale getirdim. Ondan sonra motorun montajını yaptım. Hızını ölçmedik, ama saatte 100 kilometre hız yapacağına inanıyorum. Aracımızı trafiğe kapalı alanlarda kullanıyoruz. Ancak sanayi pazar günü trafiğe kapalı oluyor o zaman kullanabiliyorum" Topak, aracın 5 bin lira olan maliyetini de haftalığından artırarak karşıladığını dile getirdi.
_GZu1sECx0m5prl_Bjq7bQ.jpg

Kendi arabasını yapanlardan ilham aldığına da değinen Topak, "Çocukluğumda internetten hep görüyordum, el yapımı arabaları. Dedim bir gün bende yapmak istiyorum, imkansız diye bir şey yok" diye konuştu.Okuyamadığı için sanayide çalışmaya başladığını söyleyen genç, hayalinin ise mühendis olmak olduğunu belirtti.
XRZIzL7A9EWn5jhSkUMBEg.jpg

pB_RWFM_3UylFBlPMMjoSA.jpg

hJMAPUitkEuWTWLiYNbaKA.jpg

bFjeb6ymk0Gv0qOgyC0A7Q.jpg

MisGibi

Harbi Üye
Forum Üyesi
Takım
Galatasaray
En azından hayalini yapmaya çalışmış

İçerik sağlayıcı "paylaşım" sitelerinden biri olan Harbimekan.Com Forum, Eğlence ve Güncel Paylaşım Platformu Adresimizde 5651 Sayılı Kanun’un 8. Maddesine ve T.C.K’nın 125. Maddesine göre TÜM ÜYELERİMİZ yaptıkları paylaşımlardan sorumludur. Harbimekan.Com sitesindeki konular yada mesajlar hakkında yapılacak tüm hukuksal Şikayetler için info@harbimekan.com yada iletişim sayfası üzerinden iletişime geçilmesi halinde ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde en geç 3 Gün (72 Saat) içerisinde Forum yönetimi olarak tarafımızdan gereken işlemler yapılacaktır.

Bu Site, Bilim ve Sağlık Haber Ajansı Üyesidir.

Yığıntı - 8kez - kaynak mağazam - Uğur Ağdaş