'Kapıyı Kilitledim mi?' Hastalığı

Faruk

Harbi Üye
Forum Üyesi
'Kapıyı Kilitledim mi?' Hastalığı

c0bxaR.jpg

‘Fırın açık kaldı mı?’ ya da ‘Kapıyı kilitledim mi?’ gibi günlük hayatta çeşitli endişelere, düşüncelere kapılabiliriz. Fakat bu durumun sık sık görülmesi ise bir sorunun habercisi olabilir.

Son yıllarda görülme sıklığı oldukça fazla artan Obsesif-kompulsif bozukluk (OKB), kişilerin isteği dışında ortaya çıkan tekrarlayan ve rahatsızlık verici düşünce ve davranışlar olarak tanımlanıyor. Peki, bu durum hayatımızı nasıl etkiliyor? Bilinçaltı Uzmanı Lily Lale Yılmaz, konu hakkında bilgi verdi.

İşte detaylar...

Hepimizin hayatında ufak tefek takıntıları olmuştur. Mantıksız ve rahatsız edici tekrarlayan düşünce, davranışlar ise Obsesif Kompulsif Bozukluk (OKB) durumunu ortaya çıkarıyor. Hayatı kabusa çeviren bu problemde kişi, düşüncelerinden kurtulmak için o davranışı uygulamak durumundadır.

Örneğin; temizlik takıntısı olan bir insan temizlik uğruna sağlığını tehlikeye atarken ellerini 200 defa yıkayabilir. Aynı zamanda bu kişiler pislik bulaşma korkusundan evden çıkamama durumuna gelebilir.

Pislik kavramını ise kendi kafalarında canlandırıyorlar fakat kimseye anlatamıyorlar çünkü tanımlanamıyor. Bu zorlantı durumu hastaya kısa süreli bir rahatlık sağlıyor. Daha çok kadınlarda görülen bu durum en yaygın ‘4.psikiyatrik’ tanı olarak karşımıza çıkıyor.

Takıntılarınızdan Kurtulmak için Mucizevi Yöntem

Kişinin elinde olmadan ortaya çıkan bu durumun nadiren çocukluk döneminde genellikle ise gençlik çağında herhangi bir nedenden dolayı bilinçaltında oluştuğuna dikkat çeken Bilinçaltı Uzmanı Lily Lale Yılmaz, “ Çözümü de burada aramak gerekiyor.

Vücudumuzdaki hücrelerin hafızasındaki sağlıklı anılar kullanarak çözümler elde ediliyor.

Sağ taraf her zaman bizim geçmişimizi sol taraf ise geleceğimizi temsil ediyor. Kişinin takıntılı düşüncelere sahip olmadığı bir zamanı hatırlaması isteniyor. Geçmişten sağlıklı ve mutlu olduğu andan bir kesit alınarak sol tarafa yani geleceğe yapıştırılıyor. Bu şekilde problem gayet doğal bir şekilde ortadan kalkıyor.

Amerika’da yıllardır uygulanan Kopyala – Yapıştır tekniği Türkiye’de daha yeni olmasına rağmen vatandaşlara umut oluyor “ ifadelerini kullandı.

Tedaviyi Ertelemek Yıllarınızı Alabilir

Yılmaz, “Kişi bazen yaptığı davranışların, düşüncelerin mantıklı olmadığını fark etmesine rağmen engelleyemez. Çünkü o noktada dürtü onu yönetiyor mantık değil. Bu hastalığı görmezden gelmek endişeyi ve korkuyu daha da çok arttırır. Aynı zamanda hasta yakınları için de oldukça zor bir durum ortaya çıkıyor.

Takıntıya sahip insanlar, toplumun ve kültürün olumsuz etkisiyle bu durumun ayıp olduğu utanç duymaları gerektiği kanısındalar. Saklama ihtiyacı duyuyorlar. Tedavi süreci ne kadar ertelenirse kişinin iyileşmesi yılları bulabilir, hayatı kabusa dönebilir. Kirlenme korkusu, sayma, simetri, cinsel ve dini düşünceler en çok görülen takıntılar diyebiliriz.”

Nutella

Harbi Üye
Bayan Üye
Özel Üye
Takım
Galatasaray
Öyle çok bir takıntılığım yoktur, tabiki herkesin başına gelmiştir bu durumlar.
Benim sadece düzen takıntım var, aşırı değil o da ^^

Paylaşım için teşekkürler Linux.

Portakalkokusu

Forum Üyesi
Takım
Trabzonspor
hastalık değil de pişman olma korkusu bence bu başına gelenlerden sonra laf işitmekten korkmak

MisGibi

Harbi Üye
Forum Üyesi
Takım
Galatasaray
Kapı ütü elektrik doğalgaz hepsi tereddüt edilen şeyler bir çözümü kolaylığı olsa da insanlar rahatlasa

aylnalbrt

Bayan Üye
Forum Üyesi
Takım
Galatasaray
OKB gerçekten toplumda çok fazla görülüyor. Özellikle kırsal bölgelerde çoğu kadında anksiyeteyle birlikte görülüyor fakat bunun normal bir şey gibi göründüğü veya duruma göre dini bir yorumla üstünün kapandığını görüyorum. Freud'un psikolojiye bakış açısını perspektife alırsak Özellikle kadınlardaki temizlik takıntılı durumları cinsel bir bağdaştırma getirebiliyoruz. Çevremde gözlemledigim kadarıyla bu kadınların çoğu cinsel ilişkide sorun yaşıyor. Bir tiksinme doğuran cinsel bir taciz buna sebep olabiliyor. Tabi bu bir bakış açısı ve farklı bir yorum. Ayrıca kopyala-yapıştır tekniğini ilk defa duydum fakat bence oldukça yararlı olacaktır. Bu yöntemle insanlar kendi takıntılarının üstesinden gelebilir.

İçerik sağlayıcı "paylaşım" sitelerinden biri olan Harbimekan.Com Forum, Eğlence ve Güncel Paylaşım Platformu Adresimizde 5651 Sayılı Kanun’un 8. Maddesine ve T.C.K’nın 125. Maddesine göre TÜM ÜYELERİMİZ yaptıkları paylaşımlardan sorumludur. Harbimekan.Com sitesindeki konular yada mesajlar hakkında yapılacak tüm hukuksal Şikayetler için info@harbimekan.com yada iletişim sayfası üzerinden iletişime geçilmesi halinde ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde en geç 3 Gün (72 Saat) içerisinde Forum yönetimi olarak tarafımızdan gereken işlemler yapılacaktır.

Bu Site, Bilim ve Sağlık Haber Ajansı Üyesidir.

Yığıntı - 8kez - kaynak mağazam - Uğur Ağdaş