Adem (a.s)’ın zilhicce ayında okuduğu tövbe duası

SiyahLi

Harbi Üye
Forum Üyesi
Takım
Beşiktaş
ADEM (A.S)’IN ZİLHİCCE AYINDA OKUDUÐU TÖVBE DUASI

Âdem (a.s) günahına çok ağladı.Göz yaşları dağların arasındaki ovalardan aktı.Bu göz yaşlarıyla güzel ağaçlar bitti.Cebrail(a.s) ona* şöyle dedi:

-Beytullah’a (Kâbe’ue) git.Zilhiccenin on gününe kadar sabırla bekle.Sonra Allah’a tevbe et.Umulur ki senin zayıf haline merhamet eder.

Bunun üzerine Âdem(a.s) yola koyuldu.Böylece Kâbe’ye geldi.Bir hafta Beyt’i tavaf etti ve ağladı.Göz yaşları(yerde birikti) dizlerien kadar ulşatı ve yerlerde aktı.Bir yandan da şöyle dua etti.

“Lâ İlâhe illâ ente* sübhâneke ve bi hamdike amiltü sûen ve zalemtü nefsi fağfir li ve ente hayrul ğafirin.Verhamni inneke ente* erhamür râhimin.”

Manası:“Senden başka ilah yoktur.Allah’ım! Seni noksan sıfatlardan tenzih eder ve Sana hamd ederim.Ben kötülük yaptım,kendime zulmettim.Beni bağışla:Sen bağışlayanların en hayırlısısın.Bana merhamet et.Sen merhamet edenlerin en merhametlisisin.”

Bunun üzerine* Allah(c.c) ona şöyle vahyetti;

-Ey Âdem! Senin zayıflığına* merhamet edip günahını bağışladım,tevbeni de kabul ettim.

İşte Rabbimize isyan ederek Mevlası’na karşı gelip,nefsinin isteklerine uyduktan sonra Allah’a yönelip tevbe eden Müslüman kulların da* durumu da böykedir.

Kul eğer zilhicce ayının (10) gününde mevlası’na itaat* ederek boyun eğerse Allah(c.c) fazlu keremiyle rahmet ve mağfiret eder.Allah rahmetiyle kötülükleri iyiliğe çevirir.

Allah cümlemizi affetsin İnşallah.

Kaynak:Sırrul esrar dualar.

İçerik sağlayıcı "paylaşım" sitelerinden biri olan Harbimekan.Com Forum, Eğlence ve Güncel Paylaşım Platformu Adresimizde 5651 Sayılı Kanun’un 8. Maddesine ve T.C.K’nın 125. Maddesine göre TÜM ÜYELERİMİZ yaptıkları paylaşımlardan sorumludur. Harbimekan.Com sitesindeki konular yada mesajlar hakkında yapılacak tüm hukuksal Şikayetler için info@harbimekan.com yada iletişim sayfası üzerinden iletişime geçilmesi halinde ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde en geç 3 Gün (72 Saat) içerisinde Forum yönetimi olarak tarafımızdan gereken işlemler yapılacaktır.

Bu Site, Bilim ve Sağlık Haber Ajansı Üyesidir.

Yığıntı - 8kez - kaynak mağazam - Uğur Ağdaş