İlk şeker üretimi

Emre Esmer

Harbi Üye
Forum Üyesi
Takım
Beşiktaş
Trenden Ankara istasyonuna sırtında bir heybe, beyaz seyrek sakallı, yetmiş yaşında Uşaklı bir köylü indi. Rastladığı ilk üniformalıya "Gazi Paşayı görmek istiyorum!" dedi.

Adam demiryolcuydu. Direksiyon binasını gösterdi:

"şu binaya gelir, herkesle konuşurdu. Ama şimdi Cumhurbaşkanı oldu. Gelir mi, konuşur mu, konuştururlar mı bilmem."

Zorlukla Özel Kalem Müdürü Hayati Bey"in yanına girdi. Neden geldiğini kısaca anlattı. Gazi bu gün gelecekti. Hayati Bey bu yaman köylüyü Gazi ile konuşturmaya karar verdi. Bir de kahve ikram etti.
Gazi öğleden sonra geldi. Bekleyen çoktu. Hayati Bey hepsini atlatıp yaşlı köylüyü içeri soktu. Gazi köylüyü ayakta karşıladı. Oturttu.

"Buyur Nuri Efendi."

"Teşekkür ederim Gazi Paşam. Ben Uşak"ın Kalfa Köyündenim. Babamdan helva ile haşhaş yağı imalathanesi kaldı. Askerliğimi İstanbul"da yaptım. Gözümü, kulağımı açtım. İstanbul"da çok şey öğrendim. Avrupa"dan mektup zarfı içinde pancar tohumu getirttim. Bu tohumları köyümdeki toprağıma ektim. Pancar elde ettim. Pancarları rendeleyip kaynattım. Pekmez yaptım. şeker elde ettim. Onunla köpük helvası imal ettim. Pancardan şeker yapabileceğimize inandım. Mehmet Hacim Bey"in önderliğinde elli bir kişi birleştik, Terakki-yi Ziraat Anonim şirketi diye bir şirket kurduk. 600.000 lira sermayemiz var. Paşam! Bize el ver. şeker fabrikamızı kuralım. Köylü ister pancar yetiştirir, ister fabrikada çalışır. Karnı doyar, yüzü güler. Biz de, belki belki biraz para ve de sevap kazanırız. Uşak şenlenir. El verir misin?"

Cumhurbaşkanı yerinden fırladı, Nuri Efendiyi sevgiyle, saygıyla kucakladı:

"Hepiniz var olun! Türkiyeyi bu azim, bu istek, bu şevk kurtaracak. Ben seni şimdi bir yaverle Başbakana göndereceğim. O da seni belki bir iki bakan ile konuşturur. Hepsine bana anlattıklarını iyice anlat. Bir sorun olursa aldırma, bana gel. Kapım her zaman sana açık olacaktır."

Nuri Efendiyi yanaklarından öptü.

Heybeli köylü Türkiye"nin ilk şeker fabrikası kurucularından ünlü Nuri şeker olacaktı.

Sayın Turgut Özakman"ın kaleme aldığı Cumhuriyet, Türk Mucizesi, İkinci Kitap"tan alıntıdır.