Youtube Önerilenlere Nasıl Çıkarım - Algoritma Mantığı

Faruk

Harbi Üye
Forum Üyesi
Merhaba Arkadaşlar,

Önerilenlere çıkan içerikler bazılarının dediği gibi ne popüler olmasını nede çok izlenmesini gerektiriyor. Trend konularına benzer bir durum bu hani bir aralar; "Videonuzu trendlere sokuyorsuz xxx karşılığı" deniyordu ya... Bir video Trendlere girdiği için izlenme almıyor, izlenme aldığı ( arandığı ve popüler olduğundan ) için Trendlere giriyor. Önerilenler de böyle...

izlendiği ve popüler olduğu için önerilenlere çıkmıyor. Önerilenlere çıktığı için izleniyor...

Kafanız karışmadan sistemin işleyişinin mantığı hakkında bilgi vereyim. Tabi bu söylediklerim %100 çalışma şekli değil çünkü bunu açıklamazlar...
Konuya dönecek olur ise...

Adından da anlaşıldığı gibi "Önerilme" YouTube videonuzu önermesi için, önerdiği kişinin o videoyu izlemesi gerekir. YouTube, o videoyu önereceği kişiyi ise o video ilgi ilgi bağına göre belirler.

Bir video oluşturdunuz ve paylaştınız. İlk bir kaç saatte 3-5 görüntüleme geldi ve sonra ki zamanlar da 8-10, 20-30, 50-100 böyle devam eder ve önce binleri sonra on binleri ve sonra yüz binleri görür çünkü öneriliyordur. Aramalarda ilk sıralarda çıkıyordur. İşte bunun sebebi şu;

Ben, çok film izleyen birisi olarak YouTube a girdim ve Film İzle diye aradım yada Aksiyon Filmleri 2009 diye aradım. xx'in videosu çıktı, güzel bir ön izleme resmi atmış ilgimi çekti tıkladım. Ama görüntü berbat çünkü çalmış şerefsiz videoyu... Para kazanmayı açmak için de görüntüye evrim geçirtmiş. Hemen çıktım videon ve sonrakine tıkladım. İşte bu videoyu önerilenlere sokmayı bırakın artık aramalarda bile çıkmaz.

aynı sahneyi tekrar hatırlayalım ama bu kez biraz farklı olsun.Tıkladım ve izledim, beğendim, paylaştım ve yorum yaptım veya sadece izledim. Bu video gibi olan videolar ve bu kanalın paylaştığı yeni video artık bana önerilecektir. Benim gibi film severlerine önerilecektir.

Mantığını anladınız mı ? Yani en önemli etken, videoy agelen kişiyi videoda tutabilmektir. Videonun en az %35-40 hatta 45'i izletilmelidir.

Bu işlerin öyle gizemli taktikleri falan yok. Ne olduğu belli olmayan forumlarda ve bazen bizim burayada sıçrıyor. Çok iyi bildiğini iddia eden insanlardan para ile satın alınacak gizli saklı taktiğ yoktur.Once büyük şirketler araştırma yapıyor, inceleme yapıyor çözemiyor bu algoritmayı o beyinsizler mi çözmüş ? YouTube'un bu algoritmayı yazan ekibinin bizzat söylediği şeyler bunlar. Birileri gibi sağdan soldan duyma sözler değil yani ve ( artık her konum da buna değinecek gibiyim ) kendi mantığınıza yatan değil gerçekten mantıklı olana itimat edin.